sobota, 21 stycznia 2017

Nauka języków przez filmy i seriale

Droga, którą zmuszeni jesteśmy przebyć, aby osiągnąć biegłość językową, może wydawać się żmudna i zniechęcająca. Na szczęście do wyboru mamy wiele niekonwencjonalnych metod nauki, dzięki którym staje się ona łatwiejsza oraz efektywniejsza. Jak więc skutecznie rozwinąć umiejętności językowe, łącząc przyjemne z pożytecznym?

Najlepszy sposób na osłuchanie się z językiem

Jednym ze sposobów, który pozwala na chwilowe zapomnienie o długich listach słówek, a przy tym przynosi zadowalające efekty, jest nauka poprzez oglądanie filmów i seriali w docelowym języku. W ten sposób mamy możliwość poznania języka od drugiej strony – uczymy się nietypowych wyrażeń, czy potocznych zwrotów, jakich nie zobaczymy w szkolnych podręcznikach. Ponadto, co najważniejsze, osłuchujemy się z językiem. 

Na biegłe posługiwanie się językiem składa się kilka sprawności językowych. Jedną z nich jest rozumienie ze słuchu, które nierzadko sprawia problemy początkującym uczniom. Różnorodne akcenty czy wyjątki w wymowie mogą stanowić poważną przeszkodę w nauce. Aby ją przezwyciężyć, powinniśmy zapewnić sobie jak najczęstszy kontakt z językiem.  Oglądanie filmów, seriali, czy nawet wywiadów z ulubionymi aktorami, pozwoli nam na rozwijanie umiejętności językowych przy dobrej zabawie. 

Jak zacząć?

Na początku należy wybrać materiał odpowiadający naszym umiejętnościom. Świetną alternatywą dla początkujących są seriale przygotowywane specjalnie dla osób pragnących nauczyć się danego języka. To krótkie serie, w których aktorzy mówią wyraźnie i nie posługują się zbyt zaawansowanym słownictwem. Kiedy już wystarczająco osłuchamy się z językiem, będziemy mogli rozpocząć seanse wymarzonych filmów. W pierwszej kolejności najlepiej jest wybierać materiały opatrzone napisami w docelowym języku. Pozwoli nam to na dokładniejsze zrozumienie treści oraz zapoznanie się z nowym słownictwem. Bardzo dobrym pomysłem jest też oglądanie seriali czy filmów, które już znamy, dzięki czemu będziemy bez problemu nadążać za fabułą.

Gdzie znajdziemy takie seriale?

Dobrą opcją wydaje się być Netflix, który oferuje oryginalny dubbing i wielojęzyczne napisy. Niestety jest to dość kosztowna metoda, chociaż zapewnia perfekcyjną jakość i dostępność z pozycji wielu różnych urządzeń. Jeśli chcielibyście uczyć się mniej popularnych języków, warto zaglądać na strony internetowe publicznych telewizji z danego kraju, np. NRK dla norweskiego. Nierzadko można tam znaleźć ogromne, darmowe bazy filmików, seriali i programów z napisami w docelowym języku, a nawet oglądać streaming telewizji online. Niestety często takie strony obwarowane są ograniczeniami związanymi z lokalizacją użytkownika - innymi słowy, jeśli nie jesteś fizycznie w danym kraju, nie masz dostępu to większości treści. Geoblokowanie można jednak dość prosto ominąć, np. poprzez VPN lub sposoby prezentowane przez użytkowników na licznych forach (wystarczy zapytać Google). Najprostszą i równie skuteczną metodą jest korzystanie z YouTube. Znajdziemy tam tysiące filmiki vlogerów, ale także nagrania przeróżnych programów, w tym rozrywkowych, takich jak The Voice czy Got Talent. 

Regularność oraz zaangażowanie

Nie zniechęcaj się, jeżeli na początku nie będziesz w stanie dokładnie zrozumieć wszystkich wypowiedzi. Oglądanie materiałów w obcym języku wymaga wiele zaangażowania, a tym samym stanowi prawdziwe źródło satysfakcji. Oprócz zaangażowania, niezwykle ważna jest także regularność. Każde, nawet najkrótsze video w obcym języku, rozwija Twoje umiejętności oraz zapewnia Ci kontakt z językiem, dlatego postaraj się sięgać po różne materiały najczęściej jak możesz.

Od czasu do czasu warto także sprawdzać znaczenie nieznanego słownictwa oraz zapisywać najczęściej napotykane wyrażenia. Może być to czasochłonne, jednak przybliży Cię do osiągnięcia upragnionego celu.

Kontakt z językiem

Nauka języka w szkole opiera się głównie na tekście pisanym, podczas gdy rozwijanie pozostałych sprawności jest zaniedbywane. Właśnie dlatego tak ważna jest praca, którą samemu wkładamy w doskonalenie własnych umiejętności. Najlepszym sposobem na osiągnięcie biegłości językowej jest otaczanie się danym językiem, czyli korzystanie z jak największej ilości różnorodnych źródeł. Oglądanie materiałów w obcym języku stanowi świetną, dodatkową formę nauki, która nie męczy, lecz wręcz przeciwnie - sprawia przyjemność. Co więcej, pozwala nam ona na dogłębne poznanie innych kultur i otwiera dostęp do wielu nowych materiałów poznawczych. 
Udostępnij:

12 komentarzy:

 1. Ja mam jakoś tak, że w pamięci zapadają mi różne fragmenty wypowiedzi bohaterów filmowo-serialowych. Dzięki temu znam tłumaczenia różnych wyrazów i nie mam problemów z ich wykorzystywaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbowałam kiedyś tego sposobu, ale to chyba nie dla mnie. Potrafię albo zaangażować się w fabułę albo w naukę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsza metoda! Stosowałam ją podczas uczenia języków obcych moich uczniów i widzę, że najtrudniejsze jak zwykle są początki - przekonanie się do tego modelu. Według mnie, począwszy od poziomu intermediate to najskuteczniejsza technika, jeśli nie ma możliwości total immersion, tylko trzeba przełamać psychologiczną barierę tego, że nie wszystko będzie zrozumiałe, bo to nie jest podręcznik ze słownikiem nowych wyrazów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od zawsze uważam, że oglądanie w oryginale to najlepszy sposób na każdy język :D A że kocham seriale, to seriale są najlepsze, nawet dla leniwych ;) Super, że nie jestem odosobniona w swoim podejściu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Źle mówię po angielsku, nigdy się go nie uczyłam,ale potrafię go zrozumieć właśnie dzięki słuchaniu piosenek, oglądaniu filmów itd. Teraz uczę się francuskiego i próbuję powoli wprowadzać w/w technikę w życie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To niesamowita satysfakcja, tak nauczyć się języka i osłuchać z akcentem, że można oglądać serial bez napisów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ostatnio oglądam głównie programy dokumentalne o Birmie i Laosie :) I zdecydowanie to fajny sposób na bycie w stałym kontakcie z językiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka nauka ma sens, ale trzeba już mieć przynajmniej jakieś podstawy. I może to być bardziej dodatek do nauki - jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś tylko na podstawie oglądania filmów nauczył się języka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na znajomość języka składają się cztery główne umiejętności. To oczywiste, że oglądając seriale uczeń nie nauczy się mówić lub pisać :) Dlatego w artykule podkreśliliśmy, że chodzi o osłuchanie się z językiem, a tutaj obrazy wielkiego lub małego ekranu spełnią swą rolę znakomicie.

   Usuń
 9. Gierki komputerowe też tak działają - posłuchajcie na ulicy, jak dzieciaki 10-12 lat powtarzają całe frazy z gierek

  OdpowiedzUsuń
 10. Powyższy sposób to mój ulubiony sposób nauki - usprawiedliwia wszelkie lenistwo i "hobby" jakim jest oglądanie seriali ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. To jest mój ulubiony sposób, od 3 lat będąc już poza granicami RP oglądamy już tylko po angielsku.

  OdpowiedzUsuń